Opis
Naranča ima mirisne bijele cvjetove i okrugle plodove s žućkastom i crvenkastom korom i kašastim sadržajem podijeljenim u kriške. Plodovi rastu od studenog do svibnja. Svrstavaju ga u najplodnije voće poslije grožđa i banana, uz 500 – 1000 voćki po stablu godišnje. Ime dolazi iz sanskrta – na rangi ili naranja, dok su Englezi prijevod norange pretvorili u današnji orange,te je po tome i narančasta boja dobila svoje ime.
Postoji mnogo vrsta naranača, od kojih su najpoznatije izraelska jaffa (po kojoj su i keksi dobili ime), talijanska bergamot,iz grada Bergama, zatim velika naranča, iz Brazila (primjerice sorta Washington koju i mi imamo u ponudi) i kalifornijska valencija. Sorta Washington, tzv. velika naranča, nastala mutacijom još 1820. u jednom voćnjaku u Brazilu, ima diploidan plod, što znači da se jedna manja naranča nalazi unutar veće. Njezini plodovi su krupni, te je prepoznatljiva po ”pupku” na dnu ploda. Ta sorta je sočna i mesnata, te nema sjemenki. Posebnost Washington naranče jest da, za razliku od većine sorti, jako dobro podnosi i niže temperature, do -5 stupnjeva Celzijusa.
Naranča ima jako puno fitokemikalija (preko 270 !) koji djeluju kao antioksidansi i pomažu uklanjanju stanica tumora. Poboljšava rad probavnog sustava, te odlično djeluje protiv alergija, upala, virusa. Pomaže i radu imunološkog sustava. Naranča blagotvorno djeluje na cijeli organizam. Sok od naranče izvrstan je izvor vitamina C, kalija, folne kiseline i flavonoida, vrijedan izvor aminokiselina. Istraživanja su dokazala da hesperidin iz soka naranče poboljšava funkcije krvnih žila te smanjuje rizik od razvoja srčanih i krvožilnih bolesti. Naranče su bogate vitaminom C, B1, B9 (folnom kiselinom) i A, kalijem, kalcijem i vlaknima. Sadrži čak 58 poznatih antikancerogenih tvari, više nego ijedna druga hrana. Treba ga piti u velikim količinama kod gripe, groznice, oslabjelog organizma, angine, probavnih smetnji, bolesti bubrega ili mokraćnog mjehura. Narančina kora služi kao stimulans živčanog sustava, kao sredstvo za poticanje probave, za snižavanje visoke temperature i protiv crijevnih nametnika.
Naranča se može iskoristiti na mnogo načina, bilo to u pekmezima, marmeladama, želeima, čajevima, sokovima, koncentratima, eteričnim uljima, kozmetici ili parfemima. Narančin žele je dospio u kekse u obliku poznatog Jaffa keksa (od istoimene izraelske sorte). Osušeni cvjetovi naranče se u Španjolskoj koriste za kuhanje u čaj. Naranče prijaju uz praktički sve vrste jela, a od njih možete pripremati džemove i sirup, koricu možete kandirati ili koristiti ribanu za razne slastice. Koristite samo naranče koje ste sami uzgojili, ili za koje ste sigurni da nisu špricane. Naranče iz dućana su prilično zagađene i ako njih koristite, obavezno im ogulite koru.